Krztusiec – zapobieganie, rozpoznanie, leczenie

Nieszczepienie dziecka w połączeniu z brakiem wiedzy o danej chorobie i niedbaniem o zdrowie i  układ immunologiczny dziecka od momentu poczęcia to wielka nieodpowiedzialność. Niestety większość artykułów o tematyce szczepień sugeruje, że brak powikłań pochorobowych jest kwestią szczęścia, a nie rezultatem odpowiedniego dbania o całokształt zdrowia dziecka i umiejętną pielęgnacją podczas choroby, np:

„Trzeba mieć dużo szczęścia, bo choroba zakaźna może się skończyć poważnymi powikłaniami, a nawet zgonem.” (swiat-zdrowia.pl 2011)

Każdy rodzic dziecka nieobjętego szczepieniem powinien liczyć się z zachorowaniem dziecka na krztusiec, a rodzice dzieci szczepionych powinni wiedzieć, że szczepienie chroni w 71 – 85% przed zachorowaniem przez okres 3-5 lat. Również dla osób szczepionych w dalekiej przeszłości poniższe informacje mogą być pomocne.

Jak zmniejszać ryzyko zachorowania na krztusiec i jak odróżnić tą chorobę od innych? Jaka metoda leczenia krztuśca najskuteczniej wpływa na przebieg choroby według literatury medycznej? Standardem medycznym jest obecnie podawanie chorym i osobom z kontaktu antybiotyków. Co wiadomo na temat skuteczności tej metody? Jakimi sposobami radzono sobie wcześniej? Jak zapobiegać chorobie u dzieci najbardziej narażonych na powikłania?

Ponieważ materiał ten jest bardzo obszerny, został on przedstawiony na następujących podstronach:

Reklamy
%d blogerów lubi to: