Krztusiec – wspomaganie leczenia witaminą C

Poniższy tekst zawiera historyczne spojrzenie na używanie witaminy C w przebiegu krztuśca jak i informacje na temat najnowszych form witaminy C.

W monografii z 1962 roku doc. dr med. Halina Szczepańska przedstawia pełną historię krztuśca w Polsce. Jeden z najciekawszych rozdziałów obejmuje metody leczenia krztuśca w latach 50. XX wieku. W tym okresie dokonano niesamowitego postępu w ratowaniu życia dzieci z ciężkim przebiegiem krztuśca. Oczywiście postęp ten został dokonany metodą prób i błędów, jednak znaczące ograniczenie umieralności z powodu krztuśca wśród niemowląt (cztaj Wpływ szczepień przeciwkrztuścowych na umieralność dzieci w Polsce) powinno przesłonić te mniej udane próby.

Interesującym aspektem jest wdrożenie w latach 50. XX wieku witaminy C jako środka uzupełniającego do leczenia krztuśca wśród hospitalizowanych polskich pacjentów. Tak wyglądało wówczas uzasadnienie naukowe użycia witaminy C:

W latach 50. uzupełniano leczenie dzieci doustnymi lub dożylnymi dawkami witaminy C. Następne obserwacje i badania pokazały, że przy każdej infekcji zasoby witaminy C w organizmie szybko są zużywane. Dokładnie tym zagadnieniem zajęły się polskie lekarki w 1965 roku, badając poziom witaminy C we krwi dzieci zdrowych i chorych na krztusiec m.in. z następującymi wynikami:

Źródło: „Poziom witaminy C we krwi i w moczu dzieci chorujących na choroby zakaźne”, Przegląd Epidemiologiczny 1965

Dziś znacznie lepiej poznana jest rola witaminy C we wspomaganiu leczenia bakteryjnej toksemii, a właśnie toksyny wydalane przez B. pertussis czy też B. parapertussis odpowiedzialne są częściowo za objawy i powikłania krztuścowe. Z przebiegu wielu doświadczeń znany jest pozytywny efekt witaminy C przy bakteryjnej toksemii (Bennito 1997, Fisher 2011) a szczególnie jej najcięższemu przebiegowi – sepsie (np. Rojas 1996, Victor 2004, Wilson 2009, Wilson 2012). Dokonane w ostatnich latach obserwacje i doświadczenia stosowania witaminy C (i innych przeciwutleniaczy) nie stały się jednak standardową metodą leczenia czy też wspomagania leczenia toksemii bakteryjnych.

Hipotezy z lat 40. XX wieku o antytoksycznym, antyhistaminowym działaniu witaminy C zostały już dawno potwierdzone. Dodatkowo coraz lepiej poznana jest rola witaminy C w odpowiedzi immunologicznej, szczególnie jako „paliwo” dla neutrofilów – komórek układu odpornościowego odpowiedzialnych za pochłanianie bakterii i ich toksyn na drodze fagocytozy (Chatterjee 2008). Jest jednak jeden haczyk w doustnym stosowaniu najpopularniejszej formy witaminy C, czyli kwasu askorbinowego. Kwas askorbinowy podany w ten sposób krótko utrzymuje sie w organizmie ze względu na ścisłą kontrole wewnątrz- i pozakomórkowego stężenia witaminy C, obejmującego trzy współdziałające ze sobą mechanizmy: wchłaniania z przewodu pokarmowego, transportu tkankowego i wydalania nerkowego. Te mechanizmy powodują, że duże doustne dawki kwasu askorbinowego mogą nie przekładać się na odpowiednio wysokie stężenie w osoczu krwi (Padayatty 2004).

Czy jest jakieś rozwiązanie o podobnym efekcie jak pozajelitowe (np. dożylne) podanie witaminy C? Bardzo możliwe, że tak.

  • Na rynku dostępne są innowacyjne (stosunkowo drogie) produkty witaminy C w otoczce fosfolipidowej, które pozwalają witaminie C skutecznie dotrzeć w większej ilości  do osocza krwi.  [zakup i dystrybucja możliwa tylko z zagranicy, np. Lypospheric. szybka dostawa!].
  • Inną alternatywą (mniej skuteczną) jest mało znana forma witaminy C – askorbinian sodu (ang. sodium ascorbate), która charakteryzuje się wyższą biodostępnością niż regularny kwas askorbinowy [zakup i dystsrybucja możliwa tylko z zagranicy, np poprzez Ebay.de].

Kluczowe dla skuteczności użycia witaminy C w leczeniu/wspomaganiu leczenia krztuśca jest jej częste podawanie, stosowanie indywidualnie dobranych dużych dawek, stosowanie większych dawek na noc, długi okres suplementacji nawet przy szybkiej eliminacji objawów (inaczej powrót objawów). Gwoli kompletności informacji przypominamy, że standardowym leczeniem krztuśca jest antybiotykoterapia omówiona na podstronie Krztusiec – antybiotykoterapia w świetle EBM (medycyny opartej na dowodach).

Reklamy
%d blogerów lubi to: