Krztusiec – zapobieganie

Dzięci nieobjęte poszczepienneym uodpornieniem to wszystkie noworodki jak i niemowlęta bez pełnego 3-dawkowego szczepienia przeciwkrztuścowego. Dlatego bardzo istotna jest wiedza na temat możliwego zmniejszania ryzyka krztuśca w tych grupach dzieci.

Jak zapobiegać chorobie u noworodków/niemowląt?

Kluczową rolę w minimalizowaniu ryzyka infekcji wśród niemowląt jest karmienie piersią. Jest tak z następujących powodów:

  • mleko matki może dostarczyć krótkotrwałego pasywnego uodpornienia przeciwciałami matki, zwłaszcza jeśli matka została uodporniona poprzez niedawną naturalną infekcję (George 1990),

Ponadto istotne jest:

  • dbanie o odporność wszystkich osób z najbliższej rodziny, z którymi noworodek/niemowlę będzie mieć styczność, ponieważ najczęstszym źródłem zakażeń i zachorowań w grupie wiekowej poniżej pierwszego roku życia są rodzice noworodków/niemowląt, co opisano ze szczegółami w Pulsie Medycyny, wybrany cytat:

„Potwierdzeniem tych słów są m.in. wyniki analizy przeprowadzonej przez amerykańskich epidemiologów z Chapel Hill School of Public Health, opublikowane w 2007 roku w Pediatric Infectious Disease Journal (2007, 26: 293-299). Badaniem objęto Kanadę, USA, Francję i Niemcy. Okazało się, że w 55 proc. przypadków zachorowań na krztusiec u niemowląt poniżej 6. miesiąca życia źródłem zakażenia są rodzice, w 20 proc. – ciotki, wujkowie i przyjaciele rodziców, a w 16 proc. rodzeństwo. Dziadkowie odpowiadali za kolejne 6 proc. zakażeń, a opiekunki za 2 proc. ” 

Źródło: Wzrasta liczba zachorowań na krztusiec,  Puls Medycyny, Koton-Czarnecka 2010

Reklamy
%d blogerów lubi to: